YOGA Yapmadım Demem Artık :)

Sürekli yeni şeyler deneme isteğimi beni tanıyanlar bilir. Özellikle yiyecekler ve içecekler konusunda yeni tatları denemeyi çok severim. Tabi ki bu yiyecek ve içecekler ile sınırlı değil… Yeni yerler görmeyi, yeni yerleri gezmeyi, yeni aktiviteler yapmayı… Kısacası her türlü daha önce yapmadığım birşeyi yapmayı, denemeyi severim. Sonucunda o şey benim için iyi veya kötü olabilir; ama bunu yaptığımı pişman olmam. Çünkü denemesem çok daha fazla pişmanlık duyacağımı biliyorumdur. Hey neyse; son olarak bu yaşıma kadar denemediğim bir aktivite olan yogayı denemek istedim ve denedim. :)

Aslında yoga benim çok fazla merak ettiği veya denemek istediğim birşey değildi ama elime fırsat geçince değerlendirmek istedim. Yoga nedir? Nasıl yapılır? Öğrenmek istedim. İlk olarak olayın gelişiminden bahsedeyim. Yoga deneme isteği nasıl çıktı buna değineyim…

Her zamanki gibi okula gittik, arkadaşlarla sohbet muhabbet devam ederken konu nasıl açıldı bilmiyorum ama YBU :) adlı arkadaş ben yarın yoga’ya gideceğim dedi. Gelirmisiniz diye sordu? Ben başta hiç ciddi olmamakla beraber geliriz dedim, birkaç arkadaş benim işim olmaz felan dedi. Aslında benimde işim olmazdı ama o an gelirim dedim. Her neyse ertesi gün saat 19:30’da yoga başlıyormuş. Arkadaş o gün saat 17:00 gibi bana Facebook’dan yazdı. Hadi geliyormusun hazırlan diye… Başta yok dedim işim olmaz. Sonra FG gelirse gelirim dedim, FG’ye ulaşmaya çalıştık ulaşamadık. Arkadaş hadi gidelim dedi. Şöyle böyle dedi. Biraz gaz verdi. İyi o zaman gidelim dedim. Artık laf ağızdan çıkmıştı. YBU, YBU’nun ev arkadaşı EA ve ben bir yoga denemesi yapacaktık.

Hııı! Bu arada onlara yoga nereden esmiş ondanda bahsedeyim. EA broşür dağıtımı yapıyormuş. Bu sırada işte bir yoga evine denk gelmiş, merak etmiş zili çalmış. Bunu içeri davet etmişler falan işte. Buda merak etmiş, gitmek istemiş ama 1 yıldır fırsat olmamıştı. Bende EA ile yeni tanışmıştım. Demek ki benim yoga denemem için böyle şeyler olacakmış. Sonra EA benim arkadaş YBU’ya demiş. O gidelim demiş. Oda bana dedi falan işte… Gitmeye karar verdik.

Neyse otobüse bindik yola çıktık. Saat 19:30’da başlayacakmış, bizde o saatlerde ineceğimiz yerde indik. Aslında evin yerini tam olarak bilmiyorduk. 2-3 apartmana baktık ve en son birinde “Sahaja Yoga” yazısını gördük. Beni o an bi heyecan basmıştı. Daha önce girmediğim bir ortama girecektim. Neyse çıktık 2. kata zile bastık. Kapıyı bir bayan açtı. EA “Geç kalmadık değil mi?” dedi. Bayan “Hayır” dedi ve “İlk defa mı geliyorsunuz?” diye sordu. Neyse içeri çağırdı bizi, “Buyurun girin” dedi.

Eve girdiğim ilk anda değişik bir havası vardı. Tütsü falan yaktıkları belliydi, tütsü kokusu vardı. İçeride yaşlı bir bayan ile yaşlı bir amca vardı. Birde biz 3’ümüz. Tabi birde yoga hocası bayan… İşte tanıştık biraz, nasıl buldunuz burayı falan dedi. Konuştuk biraz. Sonra yavaş yavaş diğerleri geldi. Burada şaşırtıcı bir şey vardı. Her gelen değişik hareketler yapıyordu? “Alla alla noluyo” dedim kendi kendime… :) Biz direk gidip sap gibi oturduk. :) Diğerleri de geldi işte toplamda 14-15 kişi olduk. İçeride genç ve erkek olarak sadece biz vardık. Geneli orta yaş üstü bayanlardı. Sonra bir hoca daha geldi. Konuya girdik… Bu arada bir şey unuttum içeriye ilk girdiğimde ilgimi çeken kocaman taht gibi bir koltuk ve üzerinde bir kadının resmiydi… Sonradan tanıdım o kadını… Shri Mataji…

Neyse işte bu fasıllar bittikten sonra asıl konuya girdik. İlk defa gelen 6-7 kişi olduğundan hoca bizlere biraz Sahaja Yoga‘dan bahsetti. Kurucusu “Shri Mataji”ymiş. O tahttaki resimde ona aitmiş. Sonra bizlere; sol kanal, sağ kanal, çakra, kundalini felan birşeylerden bahsetti. Dedim “noluyo, bunlar ne? ben nereye düştüm :)”… İşte 7 tane çakra varmış, her birisi birşeyi ifade ediyormuş. Vücuttaki kundalina adı verilen enerji sacrum kemiğinde depolanıyormuş. Anladığım kadarıyla Sahaja Yoga bu enerjiyi baştan çıkarmaya çalışıyor. :) İşte bu enerjiyi çıkarmak için 7 çakrayı aşmak gerekiyormuş. Bunlar; Masumiyet, Kundalini, Yaratıcılık, İç Huzur, Şevki ve Şevkat, İletişim, Affedicilik ve Bütünleşme… Amaç bu çakraları açmak ve Kundalini enerjisini baştaki bıngıldaktan çıkarmak. Sahaja Yoga’nın asıl hedefide; Kundalini’nin uyanışı ve aydınlanmaymış.

Bu genel bilgileri aldıktan sonra uygulamaya geçtik. Amacımız 7 çakrayı açarak Kundalini’yi uyandırmak ve aydınlanmaktı. :) Bunun için bir video açtılar. Shri Mataji’nin bir videosu. Kendisi İngilizce konuşuyordu birisi Türkçe’ye tercüme ediyordu. Bizde onun dediklerini yapıyorduk. Ne dedikleri falan önemli değil şu aşamada merak edenler internetten açıp baksın. İşte 7-8 dk falan sürdü galiba. En son dediği şey “Avcunuzun içini başınızın 5-10 cm üzerine koyun; bir şey hissedecek misiniz bakın?” neyse onuda yaptık. Daha sonra birşey hissedenler ellerini kaldırsın dedi. Bizim 3’ümüzde birşey yok. :) Diğerleri kaldırdı… :) Neyse video bitti. Hoca dedi bir şey hissetmediniz mi işte EA şu parmaklarımda hafif uyuşma dedi. YBU’da birşeyler dedi. Ben hissetmedim dedim. Çünkü; konsantre olamadım falan dedim. O önemli değil dedi. Diğerlerine sordu. Hepsi birşey hissetmiş abi… Şarşırdım… Acaba sorun bizde mi dedim. :)

Bir süre daha muhabbetten sonra; hoca birşey daha deneyelim dedi. Bu sefer video yoktu. Sözleri ve hareketleri kendisi yaptırdı. Biz Shri Mataji’nin resmine baktık. :) İşte elini kalbine koy, başının üstüne koy falan sözlerde var bu arada… Hımm başlamadan öncede; düşüncesiz olmanız gerekir dedi. Nasıl olacaksa artık o bilmiyorum. :) Neyse bitti bize yine sordu. Biz tırtız. :) YBU parmaklarında uyuşma hissetmiş hafif… Bende yine bir şey yok. Hoca’ya dedim hocam; ben düşüncesiz olamıyorum ve affedemiyorum o nedenle olmuyor galiba dedim. Evet dedi o nedenle olmuyor. Ne yapayım affedemiyorum, düşüncesiz kalamıyorum dedim. Neyse dedi zamanla olur. Benden ümidi kesti. :) Buda bitti işte. Sorularınız falan var mı dedi? Epey soru sorduk, cevapladılar. Sohbet muhabbet devam etti.

Bu arada benim eve ilk girdiğim andan itibaren bir gülme isteği var kendimi sıkıyorum. Ara sıra bir espri falan oluyor. Biraz gülüp rahatlıyorum. Birkaç kerede hafif sesle dayanamadım patladım. :)

Anlatacak çok şey varda. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır deniyor ya… Buda öyle bir şey… Oradaki insanları tanımak farklı yani, onlar değişik insan. :) Kendilerini aşmışlar. :)

Her neyse olayların derinine inmeyim. Farklı ortam, farklı insanlar, farklı deneyim…

Çıktık işte biz kapıdan; çıktıktan sonra yaptığımız ilk şey haykıra haykıra gülmek oldu. 15-20 dk rahat durmadan gülmüşüzdür. Sonrasında zaten etkisi 24-36 saat daha sürdü. Aklıma geldikçe halen gülüyorum. Oradaki insanlara yaptıklarına falan değil, sonuçta onlara saygım var. Ama kendime gülüyorum işte…

Kısacası böyle bir yoga deneyimim oldu. Yoga yapmadım demem artık. Herkese bir kere giderek o ortamları görmesini öneririm. Ben birkaç arkadaşı daha götürmek istiyorum. Bakalım ilerde belki bizde derinleşiriz. :D

Herşeye rağmen Sahaja Yoga ve Shri Mataji’yi tanımış olduk. Pişman kesinlikle değilim. Birkaç kez daha gitmeyi planlıyorum. Kundalini’mi uyandırmam, aydınlanmam lazım. :)

Saygılarımla…

Bir Yorum

  1. Buna genelde umutsuz ev kadınları takılıyor. Shri Mataji’de kendini peygamber ilan etmiş, Hinduizmi yaymaya çalışıyor. Sonuçta yoga faydalı her inançta faydalı yönler var. Fakat işin içine bir peygamber girdimi ve para o zaman işin tadı kaçıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu