Evlilik Hazırlıkları | Tektaş Pırlanta Yüzük

Evlilik hazırlığı hayattaki en zorlu süreçlerden birisidir diye düşünüyorum. Tabi ki bu zorluk tatlı bir zorluktur, bu nedenle rahatlıkla üstesinden gelinebilir ve insanı yormadan, eğlenceli bir şekilde tamamlanabilir. Bizde bu sürece yeni başladık sayılır. Tabi ki insana biraz zor gibi geliyor ama sevgi ile beraber tüm zorlukların rahatlıkla çözüleceğine inanıyorum.

Evlilik hazırlığı ile ilgili bu genel girişten sonra tektaş pırlanta yüzük olayına geçelim. Bu aşama evlilik hazırlıklarının ilk aşamasıdır diyebilirim. Biraz zorlu bir aşama olduğunu düşünüyorum. Her insan kız arkadaşına tektaş pırlanta bir yüzük alarak sürpriz yapmak ister ama tektaş pırlanta alırken bir erkeğin tek başına karar vermesi de oldukça zordur. Bu nedenle bu aşamayı bir şekilde kız arkadaşınız ile beraber atlatmanızda yarar var. Her ne kadar araştırma yapsanızda bakıp görmeden, deneme yapmadan karar vermeyin.

Tektaş yüzük alma sürecine kız arkadaşım ile başladık. Bu nedenle bu aşama benim için çok zor olmadı. Pırlanta ile ilgili de çok fazla bilgi öğrendim. Öncelikli olarak tek taş mı? Üç taş mı? Beş taş mı? Hangisini alacağınıza karar verin. Benim görüşüm tektaş yönündedir. Mağazalarda konuştuğumuz kişilerde özellikle alyans ile beraber kullanılacaksa tektaş önermektedir. Buna karar verdikten sonra olaya bütçe giriyor. Tektaş yüzükte para eden kısım altın kısmı değil. O küçücük miligramlar ile ölçülecek pırlanta taş kısmı para eden kısmı. Değeri belirlemedeki en önemli etken tabi ki pırlantanın büyüklüğü. Bu büyüklük pırlantada karat ile ifade ediliyor. 1 karat 0,2 grama eşdeğer. Tabi ki tektaş yüzüklerin çok büyük çoğunluğu 0,1 ile 0,5 karat arasında. yani 0,02-0,1 gram arasında. Pırlanta değerini belirlemede karat en önemli özellik. Bunun yanında renk değeri de önemli bir özellik. Pırlantalar D rengi ile başlıyor. D kusursuz, mükemmel parlaklık ve bayazlık diyebilirim. E, F, G, H şeklinde giderek düşüyor. Buna göre parlaklık biraz değişiyor. Farketmez diyebilirsiniz. Uzaktan çok farkedilmiyor. Ama dikkatli incelendiğinde farkı görebiliyorsunuz. Bunun dışındaki diğer önemli bir özellik ise kesimi. Çeşitli kesimler mevcutmuş ama en makbul ve geçeli pırlanta kesimi Belçika kesimi denilen ve elle yapılan kesim. Yani bir pırlantanın dolayısıyla tektaş yüzüğün değerini bu 3 özellik belirliyor.

Pırlantayı beğendikten ve karar kıldıktan sonra fiyat konusuna geliyor sıra. Bu sizin bütçenize göre değişebilecek birşey. Kimisi için 50.000 TL hiçbirşey değildir, kimisi için 10 TL bile değerlidir. Fakat ortalama bir tektaş yüzük almak için yani 0,2 karat ile 0,5 karat arasında D, E, F renklerinde bir yüzük için ödeyeceğiniz yaklaşık ücret 2000 TL ile 8000 TL arasında olacaktır.

Biz bu aşamayı bir şekilde atlatmış olduk. Darısı diğer aşamalara :)

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu