Ömür Boyu Mutluluk İçin…

Bir insanın yaptığı işin kişinin hayatını direk olarak etkilediğini düşünenlerdenim. Tabi ki insanın işi hayatını etkileyecektir. Fakat benim ifade etmek istediğim anlam iş dışındaki huzur, mutluluk, stres, çevre ile ilişkiler gibi faktörleri direk olarak etkilemesidir. Bir insan işinde mutluysa ve sevdiği işi yapıyorsa; kendisi, ailesi ve çevresi ile olan ilişkileri genellikle iyi olacaktır. Huzurlu ve mutlu olacaktır. Fakat tam tersi bir durum söz konusu ile başta kendi huzuru olmayacaktır. Dolaylı yoldan ise çevresini etkileyecektir. Bu nedenle bir insanın yaptığı iş oldukça önemlidir.

Günümüzde insanların çok büyük bir kısmı sevdiği işi yapmıyor. Dolayısı ile hem işinde tam olarak verimli olamıyor hemde kendisini huzursuz hissediyor. Hayatında her zaman bir stres ve rahatsızlık hissediyor. Çoğu zaman bunu ailesine ve çevresine yansıtıyor. Maalesef bu durum oldukça üzücü… Ama maalesef ki çalışanların çok büyük bir kısmı bu durum ile karşı kaşıya…

Bu konu ile alakalı bir Çin atasözü var. Benimde oldukça beğendiğim sözlerden birisi, bunu sizinle paylaşmak istedim.

Bir saat mutlu olmak istiyorsan, şekerleme yap…
Bir gün mutlu olmak istiyorsan, balık tut…
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan, tatile çık…
Bir ay mutlu olmak istiyorsan, evlen…
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan, servete kon…
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan, sevdiğin işi yap…

Oldukça beğendiğim ve doğru olduğunu düşündüğüm bir söz… Benim için özellikle son cümlesi oldukça doğru… Umarım herkes sevdiği ve mutlu olduğu işleri yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu