Hosts Dosyası Hatası ve Hosts Dosyasını Değiştirme

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere hosts dosyası ile ilgili karşılaşabileceğiniz bir sorun olan “hosts dosyasını değiştirememe” sorunu ve bunun çözüm yollarından bahsedeceğim. Bu sorunla yakın bir zaman önce bende karşılaştım birçok yol denedim, internette bu konu ile ilgili yazılmış yazıları okudum ve bunları kendi sitemde derlemek istedim. Mevcut yollar ile hosts dosyasını genellikle sorun olmadan değiştirebilirsiniz. Fakat yönetici onayı ve antivirüs programları bunu engelleyebildiğinden dolayı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer normal yollar ile hosts dosyasını değiştiremezseniz aşağıdaki önerimiz ile değiştirebileceksiniz. Eğer hâlâ sorunlar ile karşılaşırsanız bu durumda sorununuzu yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım…

İlk olarak alabileceğiniz hatalar nelerdir? Bunları söyleyelim… Bu konuda genellikle aşağıdaki 2 hata alınmaktadır.

C:WindowsSystem32driversetchosts erişimi reddedildi

ve

C:WindowsSystem32driversetchosts dosyası oluşturulamıyor.
Yolun ve dosya adının doğru olduğundan emin olun.

Eğer hosts dosyasını değiştirmek isterken yukarıdaki hataları alıyorsanız yapmanız gerek işlem şudur; (Burada hosts dosyasını silip yeniden oluşturma, masaüstüne taşıyıp değiştirip tekrar yerine taşıma gibi işlemleri denediniz ve bunlardan sonuç alamadığınızı varsayarak çözümü sunuyorum)

Şimdi sırası ile işlem basamaklarına geçelim;

İlk olarak Başlat-Tüm Programlar-Donatılar‘a gelin burada Not Defteri üstünde sağ tuşa basın ve Yönetici olarak çalıştır‘ı tıklayın. Eğer bu aşamada sizden yönetici onayı isterse buna izin verin. Yine parola isterse parolayı girerek izin ver’i tıklayın.

Daha sonra ise açılan Not Defteri‘nde Dosya-Aç seçenekleri ile hosts dosyasını açın. Konuma geldiğiniz halde hosts dosyasını uzantısı olmadığından göremeyebilirsiniz. Bu nedenle dedikten sonra sağ alt kısımdan Tüm Dosyalar (*.*) kısmını seçerseniz hosts dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı açtıktan sonra gerekli değişikleri yapın ve Dosya-Kaydet diyerek işlemi tamamlayın.

Buna rağmen sorun çözülmedi mi? İşte bunun nedeni büyük ihtimalle kullandığınız antivirüs programıdır. Yukarıda anlattığımız şekilde yaptığınız halde aynı hatayı alıyorsanız antivirüs programınızı devre dışı bırakın ve tekrar deneyin. Sorun çözülecektir…

5 Yorum

  1. Çok sağ ol arkadaşım sabahtan beri uğraştım kızın PC’sinde yapamadım. Gurur meselesi haline getirdim resmen, birde yapacağım diye o kadar ahkam kesmiştim. :) Her neyse girdim bu sayfaya düzelttim yönteminle, sağ ol tekrar arkadaşım.

  2. Kardeşim sağ ol, çok teşekkür ederim. İnternetimde Facebook’u istemiyordum, sonunda kaldırdım…

  3. Ne uğraştım değiştirmek için! Antivirüs programlarının engellediğini hiç aklıma gelmedi. Webtede böyle bir bilgi yok. Tesadüf sitene girdim, sorun çözüldü. Çok Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu