Yeni Lezzetler – Peyman Tropicana Mix

Yeni tatları severim bilirsiniz. Bu seferde daha önce tatmadığım kuruyemişleri tattım… Bunlar; brezilya fındığı, pikan cevizi ve makademya fındığı… Tüm bu lezzetler Peyman’ın Tropicana Mix adlı paketinde buluşmuş. Biraz önce saydıklarıma ek olarak birde kaju fıstığı var içerisinde, bunu daha önce çok tattığımdan saymadım. Yani 4 tropik kuruyemiş lezzeti bu pakette bulunuyor.

Aslında markettelerde yeni ürünler hemen gözüme çarpsa da daha önce bu paket çarpmamıştı. Bende bir şekilde bunu duyunca hemen markete gidip aldım ve lezzetlerini bilmek istedim. Bunu nasıl duyduğumda ilginçti. Bir dersimizde hayvanlarda zehirlenmeleri işliyorduk. Hocamız; makademya fındığından bahsetti. İşte 4-5 tanesi bir köpeği öldürmeye yetiyor falan dedi. Alla alla dedim bu nasıl bir şey böyle? :) Sonra Peyman markası bunları satışa sundu. 4’lü tropik kuruyemiş şeklinde dedi. Ben bunu duyunca tabi durur muyum hemen bunları denemek istedim. Bu arada insanlarda zehirlenmeye yol açmıyor, rahat olun… :)

Neyse sırası ile bu lezzetlerden bahsedelim.

Kaju fıstığı; bunu birçoğumuz biliyoruzdur. Ülkemizde oldukça yaygınlaştı. Kuru fasulyenin bükülmüşü şeklinde bir görünümü var. Tadı biraz yağlı gibi ama ağızda güzel bir tat bırakıyor.

Brezilya fındığı; bizim bademe benzer birşey. Dış kabuğu fındık kabuğu gibi. Güzel bir tadı var. Ben birşeye benzetemedim ama güzel yani. :)

Pikan cevizi; bizim cevize benziyor. Görünüm olarakta, tat olarakta cevizi andırıyor. Bunun yerine ceviz yemeye devam edebilirsiniz. :)

Makademya fındığı; buda bizim fındığa benziyor. Biraz daha iri boyutlu ama tat olarak benzemiyor. Kendine özgü güzel bir tadı var.

Bu şekilde kısaca işte… Yeni tatlar denemek isteyenler için bu 4 kuruyemişi öneririm…

3 Yorum

  1. Ya pardon nasıl köpek öldürüyormuş yani çikolata yiyince de zehirlenir ya hayvanlar onun gibi bir şey mi? Anlamadım ne demek istediğinizi açıklar mısınız? O sözün tam manasını… Teşekkürler…

    1. Evet aynen çikolata gibi hayvanlar için zehirli bir ürün… Çok az miktarı bile köpeklerde ölüme neden olabiliyor.

    2. Köpekler için toksiktir, ama çoğu zaman öldürücü değildir. Titreme ve felçlerle seyreder ama vakaların büyük çoğunluğu 24-48 saat içinde iyileşir. Ancak “çikolata kaplı makedemya” yediyse aynı zamanda metilksantin zehirlenmesi sebebiyle risk artabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu