Mucur’da Bir Bayram Daha…

İlk olarak tüm islam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum. Mutlu, huzurlu, sağlıklı nice bayramlara diyorum… 6 yıldır Bursa’da olmama rağmen bayramları Mucur’da geçiyorum. ailem ve akrabaların Mucur’da olması, burada mutlu bir bayram geçirmemi sağlıyor. Bu Kurban Bayramı öğrencilik hayatımın son dini bayramıydı… Seneye Kurban Bayramını çok daha farklı bir şekilde kutlayacaktım. Bu nedenle bu bayramın heyecanı benim için biraz daha farklıydı…

Her bayramda olduğu gibi sabah erken kalkarak Çarşı (Emine Hatun) Cami’ne bayram namazını kılmaya gittik. Yüzlerce kişi ile beraber bayram namazını kıldıktan sonra, camide ilk bayramlaşmalarımızı yaptık ve eve geçtik. Evde ailem ile bayramlaştıktan sonra dedemlere kurbanımızı kesmeye gittik. Kurban bayramlarında dedem, dayılarım ve biz ortak olarak büyükbaş hayvan kesiyoruz. Biz gittiğimizde hayvan hazırdı. Dini ve sosyal kurallar çerçevesinde kurbanımızı Allah rızası için kestik ve etleri paylaştık. Fakirlere, komşulara vs. et vererek onları da sevindirmeye çalıştık. Daha sonra dedem, dayılarım, yengelerim ve kuzenler olarak; geleneksel kurban kavurmamızı yedik. Kurban etimizin tadına bakmış olduk. Kurban bayramında ilk gün bu şekilde geçti. Genelde kurbanlık hayvan ve et ile uğraşılarak geçiyor.

2. Gün ise; akraba ziyaretlerinde bulunduk. Yine akrabalar bizleri ziyarete geldi. Uzun süredir görmediğim akrabaları gördüm. 2. günde bu şekilde geçti. Şu an 3. gündeyiz. Ben akraba ziyaretlerimi tamamladım. Bizleri ziyarete gelenler ile konuşuyoruz, bayramlaşıyoruz. Mucur’da bayram bu şekilde geçiyor. Bunlar dışında sosyal anlamda yapacak pek birşey yok. Malum küçük bir ilçe ve imkanlar kısıtlı… :)

Uzaktaki tanıdıkların, akrabaların, arkadaşların bayramını ise; telefon ile, mesaj ile ve internet aracılığı ile kutlamaya çalıştım. Birçok arkadaşımda benimkini kutladı. Özellikle beklemediğim birkaç sevdiğim insanın telefon ile bayramımı kutlaması beni çok çok çok mutlu etti. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Nice mutlu ve sağlıklı bayramlara, sevdiklerinizle birlikte ulaşmanızı diliyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu