Diğer Yaşam Alanımız Facebook :)

Artık internet denilince akla ilk gelenler “sosyal paylaşım siteleri” olmuş durumda… Sosyal paylaşım siteleri sanki farklı bir dünya gibi, yaşam gibi… Bunda da başı “Facebook” çekiyor. Bende internette geçirdiğim vaktin büyük çoğunluğunda Facebook’ta online bulunmaktayım. Sosyal paylaşım; özellikle de Facebook artık öyle bir hale geldi ki, her türlü iletişimimizi ordan sağlıyor olmaya başladık. Duygularımızı ordan dile getirmeye başladık. Eklenen son özellikler ile de Facebook bu alanda liderliği bırakmayacağını gösterdi. Aslında birkaç ay önce Google+‘a kaydolmuştum ve bazı özellikleri çok hoşuma gitti. Aradan çok kısa bir süre geçmesine rağmen aynı özellikleri Facebook’ta görünce; dedim demek ki Facebook’a devam edeceğiz, Google+ bir süre daha kalacak… Aslında gönlüm Google+’dan yana fakat oranın üye sayısının yeterince olmaması, arkadaşların çoğunun Facebook’ta olması beni Facebook kullanmaya itiyor. Google+’ın özelliklerini görünce bu tutulur demiştim. Fakat Facebook akıllı davrandı Google+ tam oturmadan özellikleri kendine ekledi. Her neyse… Sosyal paylaşım denilince bir süre daha Facebook kullanmaya devam edeceğiz. Bu sürede uzun olacak gibi görünüyor.

Can sıkıntısından Facebook geçmişime bir göz atayım dedim ve geçmişime doğru yöneldim. :) “Hüseyin Özeren Facebook’a Katıldı.” cümlesinden, son paylaşımıma kadar neler olmuş bir göreyim dedim. İlk paylaşımıma ulaşmam epey zaman aldı. 2007 yılının sonlarında Facebook’a katılmışım. Tabi ilk zamanlarda kimse olmadığından pek paylaşım falan yok. 2-3 ayda bir öylesine paylaşımlar yapmışım. :) Yorum, beğenme zaten ya yok ya da tek tük var. Bu Facebook’un o zamanlar çok az kişi tarafından kullanıldığını ve az kişinin online olduğunu gösteriyor. O zamanlar hiç şarkı falan paylaşmamışım. Sadece bir profil resmi var işte, tek tükte durum güncellemeleri. Durum güncellemelerimde ya sınavlarla ilgili ya da mekan değiştirmelerle ilgili… :) Bende o zamanlar Facebook’ta pek online değilim zaten… Yani ilk yıl bu şekilde geçmiş sayılır.

Sonradan Facebook’a eklenen sohbet uygulaması ve oyunlar Facebook’a katılımı kat kat artırdı. Asıl Facebook o zamanlar başladı. O FarmVille neydi be :) Benimde çok vaktimi çaldı. Hediye göndermeler felan, epey uğraşmıştım. Sonradan bıraktım ve bundan sonra hiçbir Facebook oyununa bulaşmadım. :)

Facebook’a katılım arttıkça, herkes Facebook’a katılınca Facebook çok daha fazla kullanılmaya başladı. Benim içinde öyle oldu. Eskiden ara ara girdiğim Facebook’tan artık çıkmaz oldum. Son 2 yıldırda Facebook saolsun epey takılıyoruz. Vakit öldürüyor felan olabilirde. Arkadaşlarla normal takılamadığımız zamandalarda Facebook üzerinden takılıyoruz diyebilirim. Bu da güzel oluyor.

Facebook ile ilgili geçmişime baktığımda, bir yazı yazmak istedim. 3-4 yıl önce sıradan bir site olan Facebook yaptığı yenilikler ile sosyal paylaşımın çok önemli olduğunu bizlere göstermiş oldu. Birçok kişi eleştirse de ben Facebook’u eleştirmiyorum. Tabi eleştirdiğim noktaları mutlaka var, fakat genel olarak destekliyorum. Devir çok değişti :) sosyal paylaşım siteleri ve özellikle Facebook artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Facebook kullanmaya devam…

“Hüseyin Özeren Facebook’a Katıldı.” cümlesinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmiş. Facebook bir günlük gibi de görev yapmış. O cümleden bu yana durum güncellemelerimi, yorumları, paylaşımları gördüm. Ne anılar yaşamışım, ne psikolojik durumlardan geçmişim… Bazen mutlu olmuşum, bazen üzülmüşüm… Facebook sayesinde bunları tekrardan görmüş oldum. Teşekkürler Facebook :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu