İstanbul ve Türkiye İçin 3 Büyük Proje

Özellikle Gezi PArkı olayları sırasında birçok kişinin tepki gösterdiği projeler vardı. Bunları saymak gerekirse; 3. Köprü Projesi, Kanal İstanbul Projesi ve 3. Havalimanı projesi… Birçok kişi bu projelere karşı olduklarını söylediler. Bilerek mi? Bilmeyerek mi? Yoksa sadece muhalefet olsun diye mi söylediler bilemiyorum. Türkiye’yi ve İstanbul’u seven bir insan nasıl olur da bu projelere karşı olur? Onu da anlamış değilim. Saydığım bu projeler İstanbul’un ve Türkiye’nin marka değerini kat kat artıracak, birçok açıdan İstanbulluyu rahat ettirecek, Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayacak projeler.

Kısa kısa projelerin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

3. Köprü Projesi
Bu projeye karşı olanlar doğaya verilen zararı bahane gösteriyor. Fakat diğer 2 köprünün İstanbul’un yükünü taşıyamadığı ortada. Marmaray projesi ile biraz yük hafifleyecek olsa da 3. köprü bence şarttı. Eee kesilen ağaçlar ne olacak? Diye soranlar var. Bence bu proje için bunu sormamalılar. Özellikle projeyi eleştiren bazı kişiler ağaçları keserek doğayı mahvederek yaptıkları villara bakmalılar. Tabi ki bende 1 ağacın bile kesilmesine karşıyım. Fakat bir proje bundan çok daha fazla katkı sağlayacaksa ve verilen zarar giderilecekse neden olmasın? O kadar araç trafiğinin fazladan yok alması, gereksiz yere köprülerde beklemesi araçlardan salınan zararlı gazlar… Doğayı kirletmiyor mu?

Kısacası bu projenin doğa için bazı dezavantajları olabilir. Fakat bakıldığından İstanbul için oldukça gerekli bir proje olduğunu düşünüyorum.

Kanal İstanbul Projesi
Bu projeye tepki gösterenlerde yine doğanın dengesinin bozulacağı vs. şekilde tepki gösteriyorlar. Fakat bu projenin avantajları ve ülkemize katkısı çok fazla olacaktır. Mevcut boğazlarımızı bazı antlaşmalar gereği tam olarak kullanamıyoruz ve bazı yaptırımlar var. Bu tür yaptırımların önüne geçebilmek, bir boğazı tamamen kendimiz yönetebilmek için buda oldukça gerekli ve faydalı bir proje olacaktır. Kanal İstanbul’dan geçen gemiyi rahatlıkla denetleyebileceğiz ve gerekli ücretleri tahsis edebileceğiz. Proje kısa sürede maliyetini karşılar düşüncesindeyim. İşin politik ve ekonomik kısmı kısaca bu şekilde; birde İstanbul’a vereceği prestij boyutu var.

3. Havalimanı Projesi
Bence geç kalınmış ve mutlaka yapılması gereken bir projeydi. Türkiye Avrupa ile Asya’nın bağlantı noktası, fakat birçok kişi Asya-Avrupa ve özellikle de Asya-Amerika arasında havayolu taşımacılığını tercih ediyor. Birçok uçak ise Avrupa’da aktarma yapıyor. Frankurt, Amsterdam havalimanları Asya-Amerika arasındaki uçak trafiğinin büyük çoğunluğunu elinde tutuyorlar. Bu proje İstanbul’a yapıldığında ise Dünya’nın en büyük havalimanlarından birisi olacak ve bu trafiğinin büyük bir kısmını kendisine çekecek. Bunun anlamı nedir? İstanbul’un marka değeri aratacak, Türkiye prestij kazanacak ve ekonomik olarak Türkiye’ye oldukça fazla katkı sağlayacaktır.

Ben İstanbul’da yaşamıyorum, İstanbul’u çok fazla bilmiyorum. Fakat yaptığım araştırmalar ve düşüncelerim bana bu 3 projeninde oldukça gerekli olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu